Menu
Log in

Międzynarodowe warsztaty antydyskryminacyjne dla nauczycieli 24-27 kwietnia 2023r.

Kryzyzowa Foundationworkshop

Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (Polska), Fundacja Milana Šimečki (Słowacja) i Centrum Anne Frank (Niemcy) zapraszają nauczycieli i edukatorów z Polski, Słowacji i Niemiec, do udziału w warsztatach edukacji antydyskryminacyjnej, które odbędą się w Krzyżowej w dniach 24-27.04.2023 r.

Dla kogo? Co zyskujesz biorąc udziału w warsztacie?

Żyjemy w coraz bardziej wielokulturowym społeczeństwie. W życiu codziennym, w szkole i w pracy spotykamy różnych ludzi, osoby mające inne poglądy, wychowane w innej tradycji albo reprezentujące mniejszość społeczne. Być może również jako nauczyciela albo nauczycielka masz w klasie młodzież z tłem migracyjnym albo uchodźczym. W każdym wypadku warsztaty wyposażą Cię w narzędzia i umiejętności niezbędne do lepszego zrozumienia i skutecznego reagowania na różnorodność w klasie, ale również przejawy dyskryminacji. Podczas warsztatu zachęcamy do odkrywania możliwości organizacji międzynarodowej wymiany szkolnej oraz stworzenia partnerstwa z nauczycielami i edukatorami z innych krajów. Będzie to okazja, żeby w międzynarodowym środowisku przyjrzeć się tematowi antydyskryminacji.

To wydarzenie kierujemy do nauczycieli i nauczycielek oraz osoby pracujące z młodzieżą w placówkach edukacji pozaformalnej z Polski, Niemiec i Słowacji, którzy chcieliby uzyskać wsparcie merytoryczne w organizacji międzynarodowych wymian szkolnych oraz skutecznym odpowiadaniu na potrzeby młodych ludzi poprzez prowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej. Międzynarodowy wymiar warsztatów pozwala podzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami w różnych krajach, dlatego warsztat prowadzony jest w języku angielskim, a posługiwanie się przez uczestników tym językiem na poziomie komunikatywnym jest wymagany.

Znasz osobę, która mogłaby być zainteresowana? Koniecznie daj jej o tym znać!

Co to za metoda?

Metody prezentowane podczas warsztatów będą bazowały na wykorzystywaniu materiałów Stories that Move. Internetowa platforma Stories that Move zachęca uczniów do krytycznego myślenia o różnorodności i dyskryminacji, do refleksji nad własnymi postawami i wyborami.

W krótkich filmach młodzi ludzie dzielą się swoimi historiami, zarówno pozytywnymi, jak i doświadczeniami wykluczenia, dyskryminacji i przestępstw z nienawiści. Te przejmujące, ale opowiedziane w prosty i zrozumiały sposób historie są punktem wyjścia do pracy z młodzieżą nad kwestiami związanymi z dyskryminacją. Jest to możliwe dzięki gotowym ścieżkom edukacyjnym, wykorzystującym informacje, zadania i historie z życia różnych młodych osób.

Innowacyjny zestaw interaktywnych narzędzi w postaci wielojęzycznych, hybrydowych materiałów edukacyjnych został opracowany przez doświadczony zespół pedagogów z siedmiu krajów Europy. Platforma stworzona w latach 2015-2018 i jest teraz rozpowszechniana na gruncie edukacji formalnej i pozaformalnej.

Jak można to wykorzystać?
Strona Stories that Move dostępna jest w siedmiu językach (polskim, angielskim, niemieckim, węgierskim, ukraińskim, słowackim i holenderskim), dzięki temu zamieszczone na niej materiały mogą być wykorzystywane podczas lekcji. Scenariusze są zaplanowane tak, żeby wykonać je podczas godziny lekcyjnej.
Edukacja antydyskryminacyjna to działania, które mogą być realizowane w ramach lekcji obowiązkowych albo jako zajęcia dodatkowe w formie warsztatowej. Kolejną możliwością są również międzynarodowe wymiany szkolne finansowane przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży, o których więcej będzie można dowiedzieć się na miejscu w Krzyżowej.

Co, gdzie i kiedy?
Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz do 1 kwietnia 2023 roku.

Po mailowym potwierdzeniu od organizatorów należy wnieść opłatę za udział w warsztatach:
· 120 PLN dla uczestników z Polski
· 40 EUR dla uczestników z Niemiec i Słowacji

Na miejscu zapewniamy wszystkim nocleg (w pokojach dwuosobowych), wyżywienie oraz pomocnicze materiały edukacyjne.

Planujemy rozpocząć w poniedziałek (24 kwietnia) o 17:00 i skończyć w czwartek (27 kwietnia) o 11:00.

Uczestnicy z Niemiec i Słowacji mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży. Uczestnicy z Polski pokrywają koszty dojazdu do Krzyżowej we własnym zakresie. Do Krzyżowej można dojechać pociągiem. Dodatkowo dla uczestników istnieje możliwość zorganizowania busa z Wrocławia do Krzyżowej.
Jeśli koszty podróży miałyby powstrzymać Cię przed uczestnictwem, skontaktuj się z nami.

Adres:
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Stiftung Kreisau für Europäische Verständigung
Krzyżowa 7
PL- 58-112 Grodziszcze
Polska

W razie pytań prosimy o kontakt z odpowiednią osobą koordynującą w swoim kraju:

Polska: Agata Janeczek, agata.janeczek@krzyzowa.pl, +48 571 203 536
Niemcy: Robert Zenker, zenker@annefrank.de, +49 30 2888656-29
Słowacja: Michal Keim, michal@nadaciams.sk, +421 903 434 282

 

Sign up